Sztandarowa fabryka zlokalizowana w pobliżu miasta Lublin będzie centralnym elementem szerszego planu generalnego Unism , który ma stać się planem rozwoju na dużą skalę w wiejskich krajobrazach.
Opracowany we współpracy z firmą Arup projekt będzie obejmował podziemną fabrykę, która zostanie ustawiona wokół naziemnego centrum dla zwiedzających, ukrytego pod zielonym dachem.
Dach fabryki zostanie wyposażony w geometryczny wzór nawiązujący i wtapiający się w wiejski krajobraz.
„Miejsce znajduje się na wąskiej i wąwozowej topografii z sześciometrową różnicą” – powiedział Unism. „Specyficzny wąwozowy krajobraz tego miejsca stwarza okazję do zaproponowania podziemnej fabryki wtopionej w otoczenie”.
Górny poziom fabryki będzie ogólnodostępny i obejmie centrum dla zwiedzających, sale konferencyjne i centrum badawcze poświęcone „postępom w ekologicznych opakowaniach” oraz odpowiednie przestrzenie do pracy dla pracowników biurowych.
Centrum dla zwiedzających jest opisane przez Unism jako „same serce projektu”, a kręta przestrzeń zostanie zwieńczona dużym, okrągłym świetlikiem oświetlającym centralną ekspozycję geologiczną.
Wokół ekspozycji urządzona zostanie klimatyczna poczekalnia, w której znajdzie się również kawiarnia dla gości fabryki.
Podziemna hala produkcyjna będzie miała układ liniowy, na który składają się trzy główne obszary – magazyn surowców, obszar produkcji wyrobów oraz magazyn wyrobów gotowych.
Unism mówi, że ściśle współpracuje z klientem i jego konsultantami technologicznymi, aby również wdrożyć „automatyzację linii produkcyjnej i wykorzystanie autonomicznych robotów mobilnych w magazynach w celu zwiększenia wydajności produkcji”.
(źródło)
Więcej przeczytacie Państwo na:
https://www.dezeen.com/2022/12/12/unism-blueprint-factory-future-masterplan-polish-factory/